Pomona-Pitzer Hall Of Fame Members

 

PHOTO GALLERY


Listed by year of selection
* Deceased

1958
Robert Strehle '19*-TR
Earl "Fuzz" Merritt '25*-FB, BKB, BSB, TR
John McColl '50*-FB, BKB, TR

1959
Ralph Noble '04*-TR, TN
Bill Himrod '08*-TR, BSB
Bill Spurgeon '08*-FB, TR, BSB
Colvin Heath '16*-FB, TR
Paul Hartman '31*-FB, BSB
Earl "Jack" Merritt, Jr. '39*-FB, BKB
David Freeman '42*-BAD, CC, TN

1960
Charles Daggs '23*-FB, TR
Robert Maxwell '25*-TR

1961
Richard E. Strehle '41*-FB, TR
E. Ray Adkinson '18*-CC, TR

1962
Braven Dyer '23*-FB, BKB, BSB
Clarence Bishop '30*-FB, BKB, TR

1963
Jack Manildi '38*-FB, BSB
Ed Covington , Jr. '02*-FB

1964
Elwood Munger '08*-TR
Roger Reinke '51-FB, TR

1965
Eugene W. Nixon Fac*-Honorary
Robert J. Fernandez '41*-FB, TR
Harold H. Merritt '28*-FB, BKB, BSB
Henry Marvin Morrison '19*-FB

1966
Vincent E. Shutt '13*-FB, BKB, BSB
Lester Metcalf '08*-FB, TR
Allison "Borey" Bell '25*-FB
Robert G. Nicholl '40*-FB, BKB, TR

1967
Seaborn Wharton '01*-FB, TR, BSB
Chauncey Voorhies '22*-FB, BKB, TR
Cliff Barnes '13*-FB, BSB, TR
John Nixon '39*-FB, BKB, BSB

1968
Harry Kingman '13*-BSB, TR
Roland Clark '25*-FB, BSB, TR
Peter Carlson '56-BKB, BSB

1969
Kazuma Hisanga '41*-FB, BSB
William Schultz '56-FB, TR
Leland Williams '29*-FB, BSB

1970
Ernest Fischer '11*-BKB, TR
Robert Fendler '56-TR
Locke Olson '49-BKB

1971
Charles Eaton '25*-TR
Galen Fisher '43-TR
Don Plumb '34-FB, TR
Eldon Schafer '48*-FB, BKB, BSB

1972
Dave Ballantine '40-TR
John Kinnear '36-FB, BKB
Herb Meyer '57-FB, BKB, BSB
Les Perry '33-BSB, Coaching

1973
George Colbath '50*-FB, TR
John T. Dye, III '43*-BKB, TN, FB
Charles Longacre '36*-FB, BKB
Carlton Rogers '37*-FB, BSB

1974
H. Seymour Beek '55-WP, SW
Darlene R. Hard '61-TN
Ralph B. Pursche '55-FB
Milton N. Schroth '55-FB
Peter Somfeld '33*-TR,FB

1975
Homer C. Chaney '19*-TR
Steven R. Chew '63-WP, SW
R. Stanton Hales '64-Badminton
Bruce Prestwich '55-FB
Robert D. Williams '34-TR

1976
Rodman K. Cross '33*-TR, BSB, BKB
Jack F. Keogh '49-FB, BSB
Franklin T. Rolapp '40*-BKB
Bernhardt Bergstrom '18*-FB, BSB

1977
James G. Lindblad '58-FB
Peter C. Rodi '62-FB
Gladys S. Pendleton '22*-Honorary
Claire D. Shaffer '35*-FB, BKB, BSB

1978
Lee Coats '67*-SW
Steve Dundas '67-FB
Ed Enemark '64-BSB
Helen T. Throne '30*-Honorary

1979
Walter E. Linaweaver '52-TR
Harrison G. Sloane '10*-TR
Donald Tarlow '66-BKB
Elizabeth Cawthorne *Faculty-Honorary

1980
Gertrude Amling '41-BAD,TN
Steve Coyne '65*-BKB, BSB
Gary L. Forster '66-FB,BSB
Bruce Parrott '66-FB,TR
Stephen Wyckoff '33-FB,TR

1981
Audrey Arnold Folden '59-TN
Clarence Haynes '67-FB
Stephen Roulac '67-CC, TR
Richard Venne '69-BKB, TR
Ralph Weaver '67-FB

1982
Robert Langdon Bassett '63-WP, SW
J. Williams Cunliffee '33*-CC, TR
Al Dies '55*-FB
Marilyn R. Wingfield '69-SW
Ann J. Schneider '70-BB, TR, FEN
Eric Swain '69-FB

1983
Grover C. Bagby '64-FB, BKB
A. Redmond Doms '33*-TR
Joanne L. Grover '71-VB, BKB, TR
Lee J. Piatek '69-FB
Alan C. Zetterberg '68-TEN, BKB
Alma C. Zook '72-VB, TR

1984
Onetta Brooks '74-VB,BKB
Laura S. Burgess '08*-BKB, TN
Walter Farrell '34*-FB, BKB, BSB, TR
Eric R. Miller '71*-FB
James P. Relph '64-FB
Hoyle & Diane Schweitzer '55 '56 Board Sailing
James Storm '62-Rowing

1985
Sally Crosby Beam '60-TN, BKB, SB
Lawrence A. Cenotto '75-FB
John S. Shelton '35-TN
Wynn A. Sherman '75-FB, BSB
Thomas H. Vogel '74-SOC

1986
James Daniel King '61-FB, GOLF
Bradley Jameson Kraft '76-SOC
Brent William Malan '73-FB, BSB
Thomas Cochran Moore '76-SOC
Patricia Neprud-Mehls '76-BAD, VB
Robert Orell '76-TR
Stephen Mark Smith '76-TR

1987
Samuel George Allen '72-WR
John S. Armstrong '77-CC, TR
Norman L. Carter '74-BKB, TR
Penny Lee Dean '77-SW
Michael Edward Hahne '72-FB, BSB
Donna Louise Hueckel '73-VB, BKB
Ronald Glenn Thomas '77-SOC

1988
Brandon Jeffrey Boyd '77-BKB
Miki Okumura '77-VB, BKB, BAD
Robert T. Voelkel* Faculty-Honorary
Frank G. Wells '53*-Mtn. Climbing
Arthur LeVan Zerbe '29*-TN

1989
L. Daniel Buckley '39 - Honorary
Douglas P. Covey '70 -BKB
Jeffrey M. Gudman '76-SW
Edward W. Malan '48*-Honorary
Julia C. McDonald '74*-BKB
Kent L. Namikas '79-TR
Kenneth L. Wedel '56*-FB

1990
George K. Bushala '79-FB, WR
Gerald P. Harnett '79-CC, TR
Margaret J. Pollack '78-BKB, VB
S. Jennifer Stary '80-TR, VB
Barry L. Swenson '79-SW, WP
C. Crawford Thompson '40*-Distinguished Service

1991
James Anderson '78-Golf
Nick Buchan '81-XC, TR
Noreen Doyas '81-SW
Ranney Draper '60-Distinguished Service
Allan McCall '70-FB, BSB
Gerald Pillsbury '78-WP, SW
Cedric Scott '55*-FB

1992
Axel E. Borg '76-FB, WR
James P. Busterud '79-BSB, FB
Caren E. Carlisle '82-SW, WP
Louise A. Gronich '80-VB, BKB
Edwin T. McFadden III '79-BKB
Lorayne R. Meltzer '82-SW
Michael D. Sweet '80-WP, SW

1993
Carol Ferren '83-BKB
Mary Gentry '83-SW
Peter Graves '80-GOLF
Andy Novom '82-BSB
Dan Orr '78-TR
W. Bruce Thomas '72-FB

1994
Scott G. Borg '77-FB
Raymond C. Fogg '75-TR
Gregory S. Holden '77-BSB
Brenda R. McIntyre '84-TR
Kevin J. Peter '75-TR
Erin (Riley) Borden '84-SW
Stanley E. Watson '84-TR

1995
James (Jay) Hibert '85-TR
Lynn E. Judell '80-TN
Kayleen Holoway Leong '84-SW
Shontel Sherwood '85-BKB
Kathleen E. Phibbs '80*-Honorary

1996
C. Lane Borg '81-TR, FB
Amy L. Dantzler '86-SW
David A. DiCesaris '86-BKB
Caroline J. Howe '85-TR
William E. Ireland '81-SW, WP

1997
Douglas N. Alston '87-TR
Charles J. Black '87-GOLF
Robert E. Bristow '87-FB
Regina Juniel Gathright '87-BKB, TR
John "Jack" Peck '56*-WP, SW
Thomas L. Redburn '72-TR
Lyn Cunliffe Reeder '87-SW
Mike Riskas, Faculty-Honorary
Leontios H. Thanopoulos '77-SOC

1998
Kristin McQueen Conroy '87-SW
Ellen Roe Craig '86-SW
Karah Coe Curtis '87-SW
Carl Allan Curtis '86-FB, BSB
Gavin Christensen Dowell '88-WP, SW
Julie Ann Lindberg '88-TEN
David Barclay Rodi '87-SOC
Stephem Michael Smith '88-SW
Dr. Francis Zold, Faculty-Honorary

1999
Dan Daley '89-FB, TRK
Rick Duque '89-BKB
Liane Stevenson Futch '86-SW
Lynn Kline Miller '89-SW
Karen Nilsen Nelson '89-TEN

2000
Kendra Brandrup '87-TRK
Brad Fishel '72-GOLF
Chris Grenzer '85-TRK, XC
Sara Langer '89-SOC
William Schmidt '55*-FB
Libby Stern '89-SW, WP

2001
Susan Burr '91-SW
Alexander Cook '82-WR
Roger MacDonell '84-BKB
Gregg Popovich - Honorary
Joanne Nielsen Seiber '91-VB
David Whedbee '91-SOC

2002 - program notes
Caryn Cranston '92 - BKB, TEN
Erin Hendricks '92 - TEN
Shelley Keeler Whelan '92 - TEN
Nate Kirtman '92 - FB, TRK
1992 National Champion Women's Tennis Team
...Shelley Keeler Whelan '92
...Erin Hendricks '92
...Brenda Peirce Barnett '92
...Tricia Corran Musick '92
...Debbie Boger '93
...Caryn Cranston '92
...Amy Burton '92
...Coach Lisa Beckett
...Coach Curt Tong

2003 - program notes
Brittany Burch '92 - TRK
Jose Cortes '53 - TEN
Chris Davis '91 - SOC
Debbie Kennedy '92 - VB
David Mason '84 - WR
Kelly Redfield '92 - XC, TRK

2004 - program notes
Paul Cross '90 - TEN
Bill Cover '94 - BKB
Christy Doss Hemesath '91 - SW
Brian Forster '94 - DV
Shelley Waterworth Diaz '90 - SOC

2005 - program notes
Phil Kelly '95 - BKB
Petrea Moyle Marchand '94 - VB
Amy Phillips '84 - XC, TRK
Tisa Read '94 - BKB, TRK, VB, SOC
James Rosenthal '92 - SW
Gary Troyer (Faculty)* - Distinguished Service

2006 - program notes
Michael Bartman '95 - TEN
Ellen Dinsenbacher-Blankenship '93 - SOC, TRK
David Francis '84 - XC, TRK
Hugh Martin '57 - FB, TRK
Sakari Morrison '96 - SOC, BKB, SFT
Robert "Pat" White '86 - BSB

2007 - program notes
Jarrod Kula '96 - BSB
Kiyomi Parish '97 - TRK
Stephanie Shideler '97 - XC, TRK
Claire Turchi '97 - TEN
Don Zenger (Faculty) - Distinguished Service

2008 - program notes
Amber (Alatorre) Drury-Pinto '98 - WP
Jake Guadnola '98 - BKB
Kristin (McOwen) Massamiri '96 - BKB
Jack Ramirez '98 - FB
Pat Mulcahy '66 (Faculty) - Distinguished Service

2009 - program notes
Andrea Bustamante '99 - Volleyball
Reed Newhall '92 - Tennis
Ray Portela '99 - Football and Basketball
James Regan '99 - Football

2010 - program notes
Steve Carlson '94 - Swimming
Eric Dugan '00 - Soccer
Kate (Hill) Barnett '00 - Track and Field
Creed Pettit '99 - Football

2011 - program notes
Ranée (Morales) Axtell '98 - Softball
Adam Boardman '01 - Cross Country / Track and Field
Meghan Gould '01 - Basketball / Tennis
Jeremiah Martin '01 - Basketball

2012 - program notes
Emily Dawe '96 - Volleyball and Track & Field
Christen (Parker) Benke '02 - Swimming
Ben Komer '02 - Swimming
Sheree Schwartz '02 - Tennis
Charles 'Spike' Einsiedler '02 - Baseball 

2013 - program notes
Jim Wogulis '83 - Track & Field
Tony Fadulu '94 - Football
Matthew Smart '00 - Diving
Luke Smude '02 - Baseball
Laura (Bishop) Knoll '03 - Cross Country / Track and Field

2014 - program notes
Brenda (Peirce) Barnett '92 - Tennis
Nathan Busse '97 - Track & Field
Adam Gardner '04 - Baseball
Kelli Howard '04 - Tennis
Amanda Harris '93 - Swimming

2015 - program notes
Scott Coleman '05 - Soccer
Joy Haviland '03 - Water Polo
Kevin Hickey '99 - Baseball 
Lucia Schmit '03 - Water Polo/Swimming 
Mike Budenholzer '93 - Basketball, Honorary Membership
Curt Tong, Athletic Director - Distinguished Service

2016 - program notes
Laurie Carvajal '93 - Soccer
Khary Espy '01 - Football
Crosby Freeman '06 - Cross Country / Track & Field 
Peter Hawkins '95 - Track & Field 
Natashia Harris '98 - Basketball / Track & Field

2017 - program notes
Anne Bages - Distinguished Service Award
Alex Lloyd '06 - Basketball
Laura Laakso Monnig '07 - Volleyball 
Sean Tavtigian '84 - Wrestling 
Will Leer '07 - Cross Country/Track & Field
1987 Track & Field 4x400 meter relay team: Graham Cook '87, Hubert Dubrulle '90, Mark Egland '87, Tom Wardle '87

 

PHOTO GALLERY